Maszyny Stolarskie

Jak przygotować się do bezpiecznej obróbki drewna

Być może pracujesz w profesjonalnej firmie zajmującej się obróbką drewna? A może obróbka drewna to twoje hobby które praktykujesz w przydomowym warsztacie? Niezależnie od tego czym zajmujesz się na co dzień – jeżeli masz styczność z obróbką drewna, na pewno wiesz czym jest pył drzewny. To małe kawałeczki drewna, które wytwarzają się w trakcie obróbki mechanicznej. Nie można tego zlikwidować, ale można to łatwo ograniczyć, dbając jednocześnie o zdrowie swoje lub swoich pracowników. Tego zjawiska nigdy nie należy ignorować, ponieważ szczególnie narażone na jego działanie są osoby, które obsługują takie narzędzia, jak piła formatowa, frezarka do drewna, pilarka tarczowa czy szlifierka. Jeżeli nie wiesz na czym dokładnie polega działanie pyłu drzewnego – już wyjaśniamy. Jest on bardzo niebezpieczny dla ludzkiego organizmu z tego względu że działa drażniąco na drogi oddechowe i może uczulać. Dodatkowo, podczas pracy w tego typu warunkach narażone są także błony śluzowe naszego nosa, co może przerodzić się w groźne dla życia zapalenie zatok lub nawet oskrzeli. Niestety – to nie koniec złych wieści, pył drzewny wytwarzany przez narzędzia do obróbki drewna może mieć nawet właściwości rakotwórcze.

Maszyny Stolarskie

Czy pył drzewny zawsze jest dla nas szkodliwy? Zdecydowanie tak, ale szczególnie niebezpieczny będzie dla nas pył o małych cząsteczkach, które mają inną prędkość opadania. Fizyka zawsze działa bezbłędnie, dlatego warto pamiętać o tym, że pył o dużych cząsteczkach szybko opadnie na ziemie i nie będziemy mieli okazję ich wdychać do naszego organizmu. Sytuacje ulega drastycznej zmianie kiedy cząsteczki stają się malutkie – prawie niezauważalne. To właśnie one unoszą się w powietrzy nawet przez kilka godzin, powodując ciągłe wdychanie ich do płuc człowieka. Pewnego rodzaju mikrocząsteczki są tak małe, że nie widać ich gołym okiem, a mogą utrzymywać się w powietrzu nawet kilka dni po skończonej pracy. Producent narzędzi do obróbki drewna Winter Poland radzi, aby dobrze zabezpieczać się przed tym problemem – nawet mała iskra która opadnie na cząsteczki drewna może spowodować pożar, który pochłonie dorobek twojego życia. Właśnie dlatego warto mieć dobrze naostrzone narzędzia, które powinny być także sprawne.

WINTER odciąg do trocin DUSTMAX IV WINTER odciąg do trocin DUSTMAX IV

Dzięki temu unikniemy ryzyka wypadku. Niezależnie od tego, czy korzystamy z takiego urządzenia jak tokarka CNC, czy piła formatowa – producent powinien być naprawdę solidny. Możesz również zaopatrzyć się w specjalne inteligentne systemy filtrujące, które oczyszczają powietrze z pyłu i zapewniają twoim pracownikom wygodną pracę bez ryzyka utraty zdrowia.

Schody na wymiar

Frezarka do drewna informacje

Audi RS7 bodykit