Maszyny Stolarskie

Właściwości drewna

 

Drewno to bardzo wdzięczny materiał. Drewno towarzyszy nam cały czas. Wszystkie biurka, blaty, podłoga, meble – są wykonane z drewnianych elementów. Rodzajów drewna jest bardzo dużo, kwestia jaki podoba nam się kolor, zapach i funkcjonalność niektórych gatunków. Poniżej przedstawimy najważniejsze właściwości drewna dla początkujących.

Barwa drewna

Pierwszym wyznacznikiem różnorodności drewna jest jego barwa. W stolarstwie zwraca się przede wszystkim uwagę na kolor bielu i twardzieli. Najczęściej są używane rodzaje drewna o następujących kolorach:

Czerwonobrunatna: limba, wierzba, cis, modrzew, śliwa, sosna pospolita

Ciemnobrunatna: morwa, wiąz polny

Szarobrunatna: żywotnik olbrzymi, jałowiec

Czarnobrunatna: orzech czarny

 Żółto-czerwona: sosna wejmutka

Różowa: świerk

Należy zwrócić uwagę, że większość gatunków drewna, kiedy zostanie narażona na czynniki zewnętrzne może zmienić swój kolor.

Najlepszy rodzaj drewna do obróbki

Dla stolarzy przy wyborze drewna ważne są również słoje, jakie posiada. Tak zwane słoje roczne. Niektóre drzewa mają brzydki rysunek i nie nadają się do obróbki, elementów, które mają być na wierzchu. Jednak większość drzew ma niezastąpiony rysunek słojów i tworzy niesamowitą powierzchnię, która po obróbce jest piękną ozdobą każdego domu.

Skład chemiczny drewna

Drewno ma w sobie związki organiczne i nieorganiczne. Związki organiczne to 49% węgla, 44% tlenu i ok. 6% wodoru. Reszta to związki nieorganiczne i azot. Substancje mineralne zawarte w drewnie to wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, sód i chlor. Dodatkowo w drewnie występuje od 40- 60 % celulozy, z której wytwarza się papier, serwetki, kleje, a nawet środki wybuchowe. W drzewach występuje również lignina (drzewnik), w drzewach liściastych od 20-25%, a w drzewach iglastych jest jej o wiele więcej, tak samo jak celulozy.

Wybór drewna do obróbki

Przy wyborze rodzaju drewna do obróbki musimy wziąć pod uwagę wszystkie jego właściwości, aby nie narazić się na zmarnowanie surowców. Kiedy już wybierzemy, jaki rodzaj drewna będziemy obrabiać. Musimy się upewnić czy maszyny, którymi dysponujemy są przystosowane do obróbki danego materiału.

Maszyny Winter

Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie oferty producenta solidnych i precyzyjnych maszyn stolarskich Winter Holztechnik. Maszyny Winter charakteryzują się długą żywotnością i możliwością dokupienia wielu części zamiennych. Niektóre maszyny mają bardzo szerokie zastosowanie, wystarczy na przykład użyć innego rozmiaru noży i już mamy maszynę przystosowaną do twardszego drewna.